Zmiana przepisów Ustawy Prawo Farmaceutyczne ma doprowadzić do uszczelnienia dotychczasowych regulacji, mających na celu wyeliminowanie przejmowania pojedynczych aptek przez sieci.
W miniony piątek – 28.07.2023 r. Senat wprowadził poprawkę, uzupełniającą przepisy dotyczące „przejmowania kontroli” nad aptekami. Niedozwolone będzie przejęcie kontroli (w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów) nad podmiotem prowadzącym aptekę, jeżeli po pierwsze – podmiotem przejmującym kontrolę jest podmiot inny niż: farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci.
Po drugie, jeżeli podmiot jest wspólnikiem lub partnerem w spółce lub spółkach, które prowadzą łącznie co najmniej 4 apteki ogólnodostępne (gdzie podaje się szczegółowo różne konfiguracje) lub wchodzi w skład organów spółki posiadającej zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej lub zajmującej się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi.
Wprowadzone zmiany mają na celu uszczelnienie dotychczasowych przepisów, które z powodzeniem były obchodzone przez zagraniczne sieci aptek, pomimo wprowadzenia w 2017 r. regulacji w imię zasady tzn. apteki dla aptekarza.
Poza argumentami finansowymi – przede wszystkim w zakresie wpływów podatków z aptek indywidualnych rozliczanych w Polsce, zwraca się uwagę na bezpieczeństwo publiczne, które jest zabezpieczone poprzez prowadzenie aptek jedynie przez osoby odpowiednio w tym celu wykształcone – farmaceutów.
adw. Joanna Kogut