Od 1 października 2023 r. weszła w życie wielka reforma Kodeksu Karnego, a oto zestawienie kilku największych zmian:
1. Likwidacja kary 25 lat pozbawienia wolności i wskazanie jako górnej granicy kary pozbawienia wolności 30 lat
2. Okres przedawnienia zbrodni zabójstwa wydłużony został do 40 lat
3. Dodano możliwość orzeczenia dożywotniej kary pozbawienia wolności bez możliwości ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie
4. Nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kara za przygotowanie do zabójstwa – zagrożone karą więzienia od 2 do 15 lat.
5. Dodano m.in. wymuszenie mienia poprzez szantaż – zagrożone od roku do 10 lat pozbawienia wolności
6. Kradzież tablic rejestracyjnych stała się przestępstwem, za które grozi do 5 lat więzienia
7. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto za zgwałcenie z następstwem w postaci śmierci ofiary grozić będzie od 8 do 30 lat więzienia lub dożywocie
8. Za zgwałcenie dziecka sprawcy będzie grozić od 5 do 30 lat więzienia lub dożywocie. Ponadto w przypadkach zgwałcenia dziecka lub popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem wyłączono przedawnienie karalności.
9. Dodano nowe typy kwalifikowane zgwałceń np. na kobiecie ciężarnej, z posługiwaniem się bronią palną czy z utrwalaniem obrazu i dźwięku tego czynu, za co grozić będzie od 3 do 20 lat więzienia.
10. W przypadku recydywistów seksualnych zwolnienie warunkowe będzie możliwe wyłącznie po odbyciu 75 proc. kary.
11. podwyższono z 12 do 15 lat więzienia górną granicę kary za rozbój, do 20 lat – za rozbój z użyciem broni. Górna granica kary za umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wzrośnie z 15 do 20 lat więzienia.
12. Podwyższono również próg, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem z 500 do 800 zł.
Jest to tylko pewien wycinek wprowadzonych zmian, wydaje się jednak, że w dalszym ciągu polityka dąży do podwyższania kar, w miejsce ich nieuchronności, co jak wiadomo przynosi znacząco lepsze efekty prewencyjne.
adw. Joanna Kogut