Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą spotyka się z opiniami o swoich usługach czy produktach.
Te negatywne opinie dotyczące przedsiębiorcy, często fałszywe, są przedstawiane w internecie niejednokrotnie przez osoby, którym wydaje się, iż są anonimowe.
Jest to jednak anonimowość pozorna, a przedsiębiorca, którego dotyczy fałszywa opinia ma możliwości prawne żądania nie tylko usunięcia takiej opinii, ale też naprawienia szkody jaka z niej wynikła, bądź ukarania sprawcy takiego działania grzywną lub karą ograniczenia wolności w drodze prywatnego aktu oskarżenia.
W przypadku, kiedy nie jest znany autor opinii – a tak jest najczęściej w przypadku kiedy opinia jest fałszywa, pokrzywdzony ma możliwość skierowania skargi, na podstawie której organy ścigania ustalają dane sprawcy, a kolejno po ich ustalaniu, sprawę przekazują do Sądu, gdzie prowadzona jest w trybie z oskarżenia prywatnego.
W toku postępowania karnego, tzw. prywatnego aktu oskarżenia, pokrzywdzony występuje w roli oskarżyciela, dochodząc ukarania sprawcy przestępstwa zniesławienia, a zatem przedstawienia w opinii takich okoliczności, które mogą narazić pokrzywdzonego na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania danego zawodu lub danego rodzaju działalności.
Problematyka przedstawienia negatywnych opinii o firmie w internecie jest szeroka, a pozorna anonimowość sprawców wydaje się ułatwiać im zamieszczanie takich opinii na forach. Pamiętać jednak należy, iż pokrzywdzony, ma w takim przypadku możliwości obrony swoich praw, włącznie z wytoczeniem procesu cywilnego, jak i karnego.